27 stycznia na scenie Nowohuckiego Centrum Kultury Zespół Góralski Hamernik świętował swój piękny jubileusz.
Na uroczystość wybraliśmy się w ramach wizyty studyjnej, która jak zwykle była niezwykle inspirująca dla obecnych z nami przedstawicieli krakowskich NGO. HAMERNIK to znakomity przykład grupy ludzi, którzy robiąc to, co kochają dają innym ogrom radości, energii i barw.
Gratulujemy wytrwałości, siły, energii, motywacji i dobra, które Zespół Hamernik przekazuje w swoich działaniach.
Szczególne ukłony dla Państwa Anny i Kazimierza Lassaków, którzy powołali zespół do życia i w dalszym ciągu są liderami, opiekunami “mamą i tatą” (jak powiedzieli sami członkowie zespołu).
Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem i jednocześnie przepełnia nas duma, że w grudniu Zespół zaszczycił nas swoim występem w trakcie Gali Liderów 2023.
Zespół Góralski „HAMERNIK” jest zespołem amatorskim. Powstał 19.01.1979 r. Działa przy Nowohuckim Centrum Kultury. Członkami zespołu są osoby w wieku ponad 15 lat, pochodzące przeważnie z Podhala, a zamieszkałe w Krakowie oraz Krakowianie rozmiłowani w folklorze podhalańskim.
Zespół brał udział w rozlicznych imprezach kulturalnych między innymi na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem i zdobył: „Złotą Ciupagę” – 1999 i „Srebrną Ciupagę” (trzykrotnie) w latach 1985, 1989, 1993. Jest wielokrotnym laureatem: przeglądów zespołów w Krakowie, „Festiwalu Folkloru Górali Polskich” w Żywcu, Bukowinie, Poroninie oraz międzynarodowych festiwali w Turcji, Anglii, Francji, Niemczech, Jugosławii, Bułgarii, Słowacji, Czechach, Serbii, Ukrainie i na Węgrzech . Dał prawie 1200 koncertów.
W ciągu swojej działalności artystycznej Zespół „Hamernik” zdobył szerokie uznanie jurorów, zyskał szeroki krąg odbiorców, miłośników i sympatyków podhalańskiej gwary, muzyki, śpiewu, tańca, zwyczajów i obrzędów. Zespół był nagrywany w Polskim Radio i Telewizji oraz w rozgłośniach zagranicznych, w krajach, w których przebywał. „HAMERNIK” posiada też własne nagrania video i magnetofonowe. Wydał cztery taśmy: „Wesele góralskie”, „Na holi”, „Godne święta na Podhalu”, „Na hamernicką nutę” i jedną płytę CD.
Zespół prowadzą Anna i Kazimierz Lassakowie – założyciele Zespołu – Zasłużeni Działacze Kultury i dla Kultury Polskiej.