Aktualności rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Edukacja ekologiczna dla dorosłych

Fundacja Dzika Klinika – Centrum Pomocy dla Dzikich Zwierząt pragnie zaprosić Państwa do udziału w projekcie współfinansowanym ze środków Miasta Krakowa i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. W ramach projektu, przeprowadzamy bezpłatne zajęcia z edukacji ekologicznej dla dorosłych.

Głównym celem spotkań jest zwiększenie świadomości ekologicznej społeczeństwa i wyczulenie na potrzebę dbałości o środowisko przyrodnicze, poprzez ochronę dzikich zwierząt oraz siedlisk występowania gatunków chronionych prawnie, z których część objęta jest unijnymi dyrektywami. Chcemy opowiedzieć o gatunkach zamieszkujących Kraków oraz o formach ochrony przyrody występujących w naszym mieście. Przykładem takich form ochrony są obszary Natura 2000 zlokalizowane na terenie administracyjnym Krakowa, gdzie występują cenne siedliska przyrodnicze, a które pomimo objęcia ich ochroną są zagrożone zabudową.

Równie istotna jest dla nas pomoc dzikim zwierzętom, tj. uświadomienie mieszkańców jak należy właściwie reagować w sytuacji napotkania zwierzęcia potrzebującego pomocy. Opowiadamy o zagrożeniach, jakie czyhają na dzikie zwierzęta w mieście oraz wskazujemy, jak można pomóc dzikim zwierzętom i dlaczego są one pożyteczne. Zwracamy uwagę na to, jak ważne jest zachowanie własnego bezpieczeństwa przy spotkaniu z dzikim zwierzęciem.

Mieszkańcy Krakowa często nie wiedzą jak reagować w sytuacji znalezienia dzikiego zwierzęcia potrzebującego pomocy. Skutkuje to często zbyt późną interwencją. Ponadto, obserwujemy wciąż bardzo niską świadomość i wrażliwość społeczeństwa na współczesne problemy ochrony przyrody oraz małą chęć niesienia pomocy ze wzgleędu na niewiedzę i lęk przed: kontaktem z dzikim zwierzęciem, uszkodzeniem zwierzęcia, atakiem zwierzęcia, zarażeniem chorobą. Z drugiej strony, spotykamy się z problemem nadgorliwych mieszkańców, którzy chcą interweniować niepotrzebnie, nie znając biologii dzikich zwierząt. Sztandarowym przykładem jest zabieranie z otoczenia i opieka nad podlotami - młodymi ptakami gniazdowników uczącymi się latać, które są pod opieką rodziców. Chcemy również spotkać się z osobami dokarmiającymi zwierzęta, aby poruszyć problem czy-jak-i kiedy dokarmiać, głównie poprzez zwrócenie uwagi starszych mieszkańców na właściwe sposoby dokarmiania dzikich zwierząt.

Całe spotkanie trwa ok 2 h i przeplatane jest ciekawostkami z życia różnych dzikich zwierząt. Pomocniczym elementem jest prezentacja multimedialna ze zdjęciami różnych gatunków zwierząt, w tym naszych podopiecznych oraz krótkie filmy edukacyjne. Tematyka spotkań skierowana jest zarówno do osób młodych, w kwiecie wieku, jak i do seniorów. Każdy z uczestników dostaje darmową broszurę „Znalazłem dzikie zwierzę. Co robić?”

Zapraszamy do udziału, z chęcią odwiedzi Państwa nasz prelegent.

Niezbędne pomoce: Placówka powinna zapewnić salę, wyposażenie do wyświetlania prezentacji/filmów tj.: rzutnik, komputer, ekran oraz rolety/zasłony (które zasłonią okna). W przypadku braku rzutnika/komputera – o fakcie tym prosimy poinformować przy zgłoszeniu (możemy udostępnić własny sprzęt).

Zgłoszenia: Prosimy o przesłanie drogą mailową na dzika.klinika@op.pl podając w zgłoszeniu:
 - liczbę grup wytypowanych do przeprowadzenia naszych zajęć (oraz wielkość grupy, jeśli wiadomo)
 - proponowany dzień i godzinę (do ostatecznego uzgodnienia z prelegentem – preferowane popołudnia/wieczory, mogą być też weekendy),
 - czy jest w placówce rzutnik i komputer ?
 - imię i nazwisko osoby kontaktowej oraz kontaktowy nr telefonu.


Kontakt do osoby przyjmującej zgłoszenia tel. 790 36 39 36 (mail: dzika.klinika@op.pl)

Serdecznie zapraszam! Joanna D. Wójcik
Prezes Fundacji Dzika Klinika

pokaż metkę
Osoba publikująca: Piotr Gajda
Podmiot publikujący: Centrum Obywatelskie
Data publikacji: 2019-10-15
Data aktualizacji: 2019-10-15
Powrót

Zobacz także

Znajdź