SZKOLENIE: Pisanie wniosków grantowych w obszarze kultury
Centrum Obywatelskie – ul. Reymonta 20 oraz Krakowskie Forum Organizacji Społecznych KraFOS serdecznie zapraszają na szkolenie "Pisanie wniosków grantowych w obszarze kultury".
Pozyskiwanie środków finansowych z programów dotacyjnych pozwala na dywersyfikację źródeł finansowania działalności kulturalnej oraz realizację ponadstandardowych i oryginalnych przedsięwzięć. Szkolenie na poziomie podstawowym adresowane jest przede wszystkim do przedstawicielek i przedstawicieli organizacji sektora kultury, mających dotychczas w niewielkim stopniu do czynienia z pisaniem wniosków grantowych.
Szkolenie składa się z dwóch części:
Podczas pierwszej z nich uczestnicy zapoznają się z podstawami teoretycznymi pisania wniosków grantowych składanych do krajowych programów dotacyjnych na realizację projektów kulturalnych.
Druga część zajęć będzie mieć charakter warsztatowy. W jej trakcie uczestnicy opracowują w grupach zarys wniosku grantowego w konsultacji z prowadzącym. W trakcie szkolenia możliwa jest praca na konkretnym pomyśle na realizację projektu. W efekcie ukończenia szkolenia osoby uczestniczące uzyskają podstawową wiedzę i umiejętności z zakresu pisania wniosków grantowych na realizację projektów kulturalnych składanych do krajowych programów dotacyjnych. Poznają potencjalne źródła finansowania projektów, ogólne założenia opracowywania wniosków i praktyczne wskazówki dotyczące standardowych rubryk formularzy konkursowych. Dzięki temu będą przygotowani do napisania wniosku i jego złożenia.
Bloki tematyczne:
Część teoretyczna obejmuje następujące zagadnienia:
- Projekt i zarządzanie projektami – definicje.
- Logika projektowa i cykl życia projektu.
- Źródła finansowania projektów kulturalnych.
- Regulaminy konkursów grantowych i wzory wniosków, kryteria oceny wniosków.
- Zasady konstruowania wniosków grantowych – informacje ogólne.
Część warsztatowa obejmie następujące zagadnienia:
- Omówienie zasad prawidłowego opracowania wniosku.
- Definiowanie pomysłu, idei projektu oraz formułowanie jego koncepcji.
- Analiza potrzeb, wyznaczanie celów.
- Opis miejsca i odbiorców.
- Definiowanie produktów, rezultatów i oddziaływania.
- Opis działań oraz syntetyczny opis projektu.
- Budżet i harmonogram.
- Opis zespołu projektowego i dotychczasowego doświadczenia.
Termin: Wtorek 15 października 2024 r., godz. 13.00-20.00
Czas trwania: 7 godzin
Miejsce: Centrum Obywatelskie - ul. Reymonta 20
Formularz zapisu: https://forms.gle/Fc2VXB3Mupfi1Go6A
Ilość miejsc ograniczona!
Prowadzący:
dr Jarosław Klaś / Instytut Badań Organizacji Kultury – IBOK
Kulturoznawca, badacz, animator i menedżer kultury. Doktor nauk społecznych w dyscyplinie nauki o zarządzaniu i jakości (UJ), absolwent zarządzania kulturą (UJ) i kulturoznawstwa (Ignatianum). Dyrektor Ośrodka Kultury im. Cypriana Kamila Norwida w Krakowie, w 2024 r. Zastępca Dyrektora Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa. Współpracuje z różnymi instytucjami kultury i organizacjami pozarządowymi – m.in. prowadząc badania, wykłady, warsztaty, spacery i webinaria oraz przygotowując opracowania nt. dziedzictwa kulturowego, a szczególnie Nowej Huty. Członek Instytutu Badań Organizacji Kultury – IBOK, Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Animatorów Kultury „Forum Kraków”, Komisji Zarządzania Kulturą i Mediami PAU, Rady Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie oraz Zespołu ds. Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa. Pomysłodawca i koordynator wielu projektów finansowanych ze środków grantowych. Prowadzi zajęcia z zakresu zarządzania kulturą, m.in. na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Autor artykułów naukowych i redaktor książek o Nowej Hucie oraz zarządzaniu kulturą, a także pracy doktorskiej „Zarządzanie dziedzictwem kulturowym społeczności lokalnej – przypadek Nowej Huty”, za którą otrzymał nagrodę w XIX edycji Konkursu im. Profesora Michała Kuleszy na najlepszą rozprawę doktorską dotyczącą ustroju i działalności samorządu terytorialnego, Nagrodę Miasta Krakowa, Nagrodę w Konkursie Generalnego Konserwatora Zabytków i Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków na najlepsze prace studialne, naukowe oraz popularyzatorskie dotyczące ochrony zabytków i muzealnictwa oraz Nagrodę RESPECTUS im. Marszałka Marka Nawary.